خانه / ویزای شینگن / ویزای شنگن پرتغال ، شرایط جدید سال 2019 + مدارک مورد نیاز

ویزای شنگن پرتغال ، شرایط جدید سال 2019 + مدارک مورد نیاز

ویزای شنگن پرتغال

امروز می خواهیم در مورد ویزای شنگن پرتغال صحبت کنیم؛ پس اگر شما هم مسافر غربی ترین کشور قاره سبز هستید با ما همراه شوید تا با چند و چون ویزای شنگن پرتغال آشنا شوید. در این مقاله ابتدا خواهیم دید که منظور از ویزای شنگن پرتغال چیست و ویزای شنگن پرتغال چه مزایایی دارد؛ سپس با انواع ویزای شنگن پرتغال آشنا می شویم و در نهایت از روند دریافت ویزای شنگن پرتغال آگاه خواهیم شد.

ویزای شنگن پرتغال

چگونه ویزای شنگن پرتغال را بگیریم ؟

پرتغال یکی از کشورهای تاریخی، زیبا و پرطرفدار قاره اروپاست که همواره پذیرای گردشگران و مهاجران زیادی از سرتاسر دنیا بوده است. بحث سفر توریستی و حتی مهاجرت به پرتغال یکی از مباحث پرطرفدار در بین مردم دنیا بشمار می رود که البته ایرانی های زیادی نیز برای رفتن به این کشور زیبا تمایل نشان می دهند. اما همانطور که همگی می دانیم؛ سفر خارجی به برنامه ریزی های قبلی و فراهم کردن مقدمات خاصی نیاز دارد. معمولاً اولین چیزی که به ذهن مسافر می رسد این است که برای سفر به کشور موردنظر باید ویزا بگیرد یا از اخذ ویزا معاف است؟ این سوال در مورد مسافران کشور پرتغال نیز صدق می کند؛ اما اینکه کدام دسته از افراد برای ورود به خاک پرتغال باید ویزا بگیرند و کدام دسته از اخذ ویزا معاف هستند به معاهده معروف شنگن بر می گردد.

معاهده شنگن، معاهده ای است که بین ۲۴ کشور اروپایی اعم از پرتغال، یونان، فرانسه، اتریش، ایتالیا، آلمان، هلند، نروژ، لوکزامبورگ، دانمارک، اسپانیا، لهستان، مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک، اسلوونی، فنلاند، لتونی، ایسلند، لیتوانی، بلژیک، سوئد و مالت منعقد شده است و به موجب آن اتباع این کشورها می توانند بدون دریافت ویزا به کشورهای همدیگر سفر کنند اما اتباع کشورهای خارج از این لیست برای سفر به یکی از این کشورها باید ویزای آن کشور تحت عنوان ویزای شنگن را اخذ نماید که به واسطه همین ویزا می تواند به مابقی کشورهای نامبرده نیز سفر کند.

بنابراین طبق پیمان شنگن، مردم کشورهای نامبرده برای ورود به پرتغال از اخذ ویزا معاف هستند اما مردم سایر کشورها از جمله شهروندان ایران برای سفر به پرتغال باید ویزای شنگن پرتغال را دریافت کنند.

اما لازم است که بدانید ویزای شنگن پرتغال علاوه بر اینکه نقش مجوز شما برای ورود به پرتغال را ایفا می کند؛ مزایای دیگری را نیز به ارمغان می آورد که برای اطلاع یافتن از این مزایا کافی است ادامه مطلب را بخوانید.

نکته: در حال حاضر پس از تصمیامات کشور پرتغال در 6 فروردین 98 خدمات ویزای پرتغال در محل کنسولگری اسپانیا انجام میپذیرد.

 

مزایای ویزای شنگن پرتغال

همانطور که گفتیم ویزای شنگن پرتغال، راهی برای ورود به پرتغال است اما با دریافت ویزای شنگن پرتغال می توانید:

 • به سایر کشورهای عضو پیمان شنگن که در بالا به آنها اشاره کردیم نیز سفر کنید.
 • به چهار کشور اروپایی کوچک از جمله سان مارینو، آندورا، موناکو و واتیکان نیز سفر کنید.
 • به چند کشور واقع در قاره آمریکا نیز سفر کنید.
 • به کشورهای رومانی، صربستان، کرواسی، بلغارستان، مقدونیه، آلبانی، مونته نگرو، کوزوو، بوسنی و هرزه گوین و قبرس نیز سفر کنید البته مشروط بر اینکه ویزای شنگن پرتغال شما مولتیپل باشد و با استفاده از آن یک بار وارد پرتغال شده باشید.

پس طبق آنچه گفتیم ویزای شنگن پرتغال می تواند راه ورود به بسیاری از کشورهای دیگر را هم هموار کند. البته بسته به نوع ویزا این مزایا ممکن است کم و زیاد شوند. اگر مایلید اطلاعاتی در مورد مشخصات انواع ویزای شنگن پرتغال کسب کنید باید بخش بعدی مقاله را هم مطالعه نمایید.

 

انواع ویزای شنگن پرتغال

دولت پرتغال برحسب تقاضای افراد و نیاز آنها دست به صدور ویزاهای متنوعی می زند که هرکدام ویژگی های متفاوتی دارند. ویزای شنگن پرتغال در قالب ویزای ترانزیت پرتغال، ویزای عبوری پرتغال، ویزای توریستی پرتغال و ویزای ملی پرتغال صادر می شود:

 • ویزای ترانزیت پرتغال

ویزای ترانزیت پرتغال که ویزای شنگن A نیز نامیده می شود به شما اجازه می دهد که وارد پرتغال شوید و بدون اینکه از فرودگاه خارج شوید بلافاصله این کشور را به مقصدی خارج از منطقه شنگن ترک کنید؛ یعنی ویزای ترانزیت پرتغال حق اقامت در پرتغال و سایر کشورهای عضو پیمان شنگن را به شما نمی دهد.شرایط ویزای عبوری پرتغال نیز درست مانند شرایط ویزای ترانزیت است با این تفاوت که می توانید از فرودگاه خارج شوید و به صورت زمینی به مقصدی خارج از منطقه شنگن بروید. ویزای عبوری پرتغال، ویزای شنگن نوع B است.

 • ویزای توریستی پرتغال

ویزای توریستی پرتغال یا ویزای شنگن C به شما اجازه می دهد که حداکثر سه ماه در پرتغال یا مابقی کشورهای منطقه سفر اقامت داشته باشید.شایان ذکر است که ویزاهای ترانزیت، عبوری و توریستی پرتغال، ویزاهای شنگن عادی نیز نامیده می شوند که حداکثر اعتبار آنها در یک دوره شش ماهه، نود روز است.

 • ویزای ملی پرتغال

ویزای ملی پرتغال، ویزای شنگن D است که به شما اجازه اقامت طولانی مدت را می دهد؛ بنابراین اگر به قصد تحصیل یا تجارت راهی پرتغال هستید باید برای اخذ ویزای شنگن پرتغال نوع D اقدام کنید.

تا اینجای مطلب با انواع ویزا و مزایای آنها آشنا شدیم؛ در بخش بعدی مقاله از روند اخذ ویزا آگاه خواهیم شد.

 

روند اخذ ویزای شنگن پرتغال

برای دریافت ویزای شنگن پرتغال ابتدا باید برای مصاحبه و انگشت نگاری از سفارت پرتغال واقع در تهران خیابان هدایت وقت بگیریم. گرفتن وقت سفارت پرتغال به صورت آنلاین امکانپذیر است. پس ابتدا باید به پرتال رسمی سفارت پرتغال واقع در ایران مراجعه کنید و درخواست خود مبنی بر اخذ ویزای شنگن  را ثبت کنید؛ ضمناً از بین وقت های آزاد سفارت باید یک وقت را هم انتخاب نمایید. توصیه می کنیم که از رزرو چند وقت به صورت همزمان جداً اجتناب کنید زیرا باعث می شود که هم درخواست های فعلی و حتی هم درخواست های آتی شما ریجکت شوند. اگر سفارت وقت رزرو شده را تایید کند به شما اطلاع می دهد تا در زمان مقرر برای انجام مصاحبه، انگشت نگاری و پرداخت هزینه صدور ویزای پرتغال به سفارت مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که افراد زیر ۱۲ سال از انگشت نگاری معاف هستند؛ ضمناً هزینه صدور ویزای شنگن پرتغال تحت هیچ شرایطی قابل استرداد نیست.

در روز مصاحبه، افسر صدور ویزای پرتغال، یک سری اسناد و مدارک نیز از شما طلب خواهد کرد؛ پس در زمان مصاحبه حتماً مدارک زیرا را به همراه داشته باشید:

 

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن پرتغال

 • اصل و تصویر شناسنامه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای شنگن پرتغال
 • اصل و تصویر گذرنامه (گذرنامه باید حداکثر تا سه ماه پس از اتمام اعتبار ویزای درخواست شده انقضا داشته باشد؛ ضمناً تصویر گذرنامه را هم باید امضا کنید)
 • تمام ویزاهایی که در سه سال گذشته دریافت کرده اید.
 • تمام گذرنامه هایی که قبلاً دریافت کرده اید و اعتبار آنها تمام شده است یا بنابر دلایلی مجبور به تعویض آنها شده اید.
 • یک قطعه عکس پرسنلی (عکس باید رنگی و زمینه سفید باشد)
 • ترجمه انگلیسی معرفی نامه کاری (معرفی نامه کاری بسته به شغل شما متفاوت است؛ به عنوان مثال اگر هیئت علمی هستید باید کارت بین المللی عضویت در هیئت علمی، اگر کارمند بخش های دولتی هستید باید ترجمه انگلیسی حکم کارگزینی، اگر کارمند بخش های خصوصی هستید باید ترجمه انگلیسی فیش حقوقی یا اگر در حیطه مشاغل آزاد فعالیت می کنید باید ترجمه انگلیسی پروانه کسب را تحویل دهید)
 • لیست گردش های حساب بانکی در سه ماه اخیر به همره ترجمه انگلیسی گواهی تمکن مالی
 • دعوتنامه (حتماً باید اسم و مشخصات کامل شخص دعوت کننده و هدف شما به عنوان متقاضی ویزای شنگن پرتغال از سفر به پرتغال در دعوتنامه قید شده باشد؛ ضمناً دعوت کننده باید عنوان کند که هزینه های سفر شما را بر عهده می گیرد یا خیر)
 • تصویر کارت اقامت یا گذرنامه پرتغالی فرد دعوت کننده
 • لیست گردش حساب بانکی فرد دعوت کننده
 • واچر رسمی هتل
 • رسید رزرو بلیط هواپیما برای سفر به پرتغال و بازگشت به کشور
 • بیمه نامه پزشکی (بیمه نامه باید هزینه درمان های اورژانسی شما را حداقل تا سی هزار یورو و حداکثر تا پنجاه هزار یورو پوشش دهد)

جهت اخذ وقت سفارت | ویزای شینگن | ویزای کانادا و ارائه کلیه خدمات سفر با ما تماس بگیرید .

مطلب پیشنهادی

درباره ویزای شینگن لیتوانی

لیتوانی کشوری در قلب اروپا ویزای شینگن لیتوانی به شما این امکان را می دهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *